Co je sběratelský design a proč by vám neměl uniknout
Nedávno proběhla v Bruselu výstava sběratelského designu s příznačným názvem Collectible, což nás inspirovalo podívat se na tento specifický segment blíže. S užitkovým designem pracujeme v arkhe každý den, ale v tomto odvětví se pohybujeme spíše výjimečně. Rádi bychom vám přiblížili pojem „collectible design“ a možná vás inspirovali, jak tímto způsobem investovat do svého interiéru.

Sběratelský design balancuje mezi řemeslem a konceptuálním uměním. Může jít o židli, křeslo, polici nebo konferenční stolek. Do interiéru přináší umělecký rozměr a ve většině případů se jedná o funkční aergonomické produkty – nejde pouze o „ozdobu“, jak by si někdo mohl mylně myslet.
Na rozdíl od běžného průmyslového designu se zaměřuje na exkluzivitu s přidanou uměleckou hodnotou. Charakterizují ho inovativní přístupy ke zpracování materiálů, výjimečná barevnost, jedinečné tvarosloví a precizní řemeslné provedení. Jde o unikáty nebo malosériovou výrobu, přičemž na něj narazíte zejména ve specializovaných galeriích nebo na aukcích.


Pořídit si takový designový kousek je investicí – hodnota sběratelského designu často roste právě díky jeho exkluzivitě. Zejména pokud designér získává uznání, jeho díla se stávají stále hodnotnějšími, stejně jako v případě, kdy o ně projeví zájem muzea či galerie.
Zmíněná výstava Collectible, která má své zázemí v Bruselu, se pravidelně na podzim přesouvá do New Yorku. Z českých jmen se na poslední edici představili Elis Monsport, Qubus & Jakub Berdych Karpelis, Johan Pertl či firma Nanovo.


Existují studie, které naznačují, že sbírání může přispívat k pocitu štěstí a pohody. Dlouhodobé budování sbírky dává lidem pocit směřování a může snižovat stres či úzkost. Pokud vás tento svět láká, v Praze se můžete inspirovat v galerii Kvalitář, v Miláně u Rosany Orlandi nebo v Nilufar Depot.
Takový kousek může být šperkem interiéru, a pokud jich máte více, mohou vytvářet mozaiku vašeho života a osobnosti. Pokud právě hledáte nové bydlení nebo plánujete rekonstrukci, mohou být právě tyto objekty odrazovým můstkem návrhu, který společně vytvoříme.


Začít můžete i „v malém“ – právě proto jsme do portfolia online obchodu arkhe zařadili dánské high-endové studio Reevein, které zcela přetvořilo pohled na umělé květiny a udělalo z nich umělecké objekty.
„Neimitujeme přírodu, ale posouváme hranice konvencí a proměňujeme umělé květiny a objekty v ohromující, surrealistická a graficky výrazná díla, která vyzařují osobnost a hloubku.“
Reevein Studios odmítá myšlenku krátkodobých, jednorázových produktů. Místo toho vytváří nadčasové, sběratelské kousky, které stírají hranici mezi funkčním interiérovým designem a galerijními instalacemi.
„Naším cílem je narušit status quo a vdechnout nový život do průmyslu zaplaveného levnými napodobeninami.“
Na tom by se asi shodli mnozí.


Zdroje fotografií:
Arkhe
Reevein Studios
Quentin Vuong
Johan Pertl
Leeton Pointon architects+ interiors
Hommeboys
Studio Tali Roth
Decus